Gdańsk_Główny_2010

Gdańsk i jego niepowtarzalne zabytki

Rodacy nie wyobrażają sobie wakacji bez wypoczynku nad naszym morzem. Zwyczajowo każdy stara się pojechać w te rejony choćby na kilka dni, żeby pooddychać świeżym ,zdrowym powietrzem przesyconym jodem, który ma zbawienny wpływ na zdrowie.Pobyt nad morzem to jednak nie tylko zmiana powietrza, ale też wiele wspaniałych zabytków ,których będąc w Trójmieście bądź okolicach nie sposób ominąć.

Całe Trójmiasto budzi zachwyt nie tylko wśród turystów z Polski, ale ma też wielu fanów z zagranicy, którzy są zachwyceni jego historią i zabytkami.  Na uwagę w szczególności zasługuje Gdańsk –  jedno z miast kompleksu Trójmiasta i jedno z najstarszych w Polsce. Ściśle związane z historią kraju, miejsce zamieszkania naszego noblisty  – ponadto osnute niesamowitą tajemniczością  – wszystko to sprawia, że przyciąga rzesze zainteresowanych. Doświadczone i niezwykle zrujnowane  podczas drugiej wojny światowej wspólną ,ciężką pracą mieszkańców zostało przywrócone do dawnej  świetności i dziś zabytki gdańska są niewątpliwą atrakcją dla turystów.3763393202_5b6b69b5ff_b

Za dzielnicę reprezentacyjną  tego przepięknego miasta została uznana Starówka Gdańska . To tutaj można obejrzeć 9 bram miejskich i 5 zabytkowych baszt. Niewątpliwą atrakcją  dla zwiedzających i chlubą dla mieszkańców jest budynek dawnego dźwigu portowego znanego mieszkańcom i turystom jako przysłowiowy Żuraw.

Z pewnością zabytki gdańska to także przepiękne kamienice, a wśród nich wiodąca prym Złota Kamienica , Dom Angielski i Dom Ławników.  Wymieniając warte uwagi zabytki gdańska nie sposób pominąć kolejnych miejsc, które są śladem historii tego regionu i dowodem tego, jak rozgrywała się tutaj historia. Bardzo charakterystycznym dla miasta i naprawdę godnym uwagi i odwiedzenia jest Dwór Artusa i zabytkowa, niezwykle piękna Fontanna Neptuna na Długim Targu. Podążając pięknymi ulicami gdańskiej Starówki i wymieniając zabytki gdańska nie można choćby nie wspomnieć o kolejnym historycznym budynku jakim jest Wielka Zbrojownia czyli popularny Arsenał Gdański. Godnym uwagi miejscem, które naprawdę warto zobaczyć jest  Katownia z Wieżą Więzienną połączone gotyckim murem. Obecny stan obu budynków został po wojnie bardzo dokładnie zrekonstruowany, dzięki czemu możemy poznać historię tego miejsca. Łatwo je znaleźć, gdyż całość tworzy przedramię Gdańska.

Trójmiasto , a w szczególności Gdańsk wraz ze swoją historią tworzą niepowtarzalny klimat dla tego miejsca, a same zabytki gdańska są niesamowitą atrakcją i wspaniałą lekcją historii dla wielu pokoleń nie tylko naszych rodaków.