krakow

Najciekawsze atrakcje Krakowa

Dawna stolica Polski cieszy się ogromnym powodzeniem, nie tylko pośród polskich turystów, ale również zagranicznych. Niemalże przez cały rok tamtejsza starówka roi się od podróżnych, którzy zwiedzają najciekawsze zabytki, nie tylko te architektoniczne. Jakich atrakcji nie można przegapić odwiedzając Kraków?


Architektura

Większość największych zabytków architektonicznych mieści się blisko siebie dlatego Kraków zwiedza się łatwo i przyjemnie. Przygodę warto zacząć na tamtejszym rynku, którego centralną część stanowią Sukiennice. Ta wspaniała, renesansowa budowla służyła kupcom do prezentowania i sprzedawania swoich towarów. Obecnie w gmachu budynku turyści mogą zakupić ciekawe pamiątki z wycieczki. Zaledwie kilkanaście metrów dalej mieści się Kościół Mariacki, jedna z najwspanialszych budowli sakralnych w kraju. Wewnątrz można podziwiać przepiękne witraże autorstwa Wita krakow_2Stwosza. Wystarczy kilkunastominutowy spacer ze starówki aby dotrzeć pod Wzgórze Wawelskie, na którym króluje wspaniały Zamek Królewski o tej samej nazwie. Wewnątrz można podziwiać ciekawe komnaty utrzymane w różnych stylach architektonicznych. Na terenie obiektu znajdziemy także jaskinię, w której według legendy miał swoje leże Smok Wawelski.

Dzielnica Żydowska

Niestety, po zakończeniu II wojny światowej nie wielu wyznawców Judaizmu zamieszkuje Kraków. Na szczęście w dzielnicy żydowskiej, na Kazimierzu nadal można poczuć ducha dawnych czasów. W dzielnicy znajdziemy kilka synagog z różnych okresów, jednak to nie one stanowią główną atrakcje Kazimierza. Okręg ten, usytuowany zaraz obok starówki stanowi obecnie dzielnicę kulturalną i artystyczną. Znajdziemy tam mnóstwo niewielkich kawiarenek, w której przesiadują osoby związane z kulturą. Nadal na wielu ulicach można takze spotkać sklepy rzemieślnicze, założone przez Żydów jeszcze przed wojną. Kazimierz to także najlepsze miejsce na poszukiwanie nietuzinkowych pamiątek z wakacji. Pełno jest tam małych galerii sztuki, księgarni czy antykwariatów.

Oświęcim

Nie sposób odwiedzić Kraków i nie wybrać się na wycieczkę do Auschwitz. Ten najsmutniejszy pomnik II wojny światowej powinien odwiedzić każdy człowiek. W Muzeum zebrano bardzo dużo pamiątek związanych z Holocaustem, zdjęć więźniów, ich rzeczy osobiste, dokumenty z tamtych lat.

W Auschwitz na stałe dostępnych jest kilkanaście różnych wystaw, każda z nich poświęcona jest innemu narodowi, który dokonał swojego żywota w Oświęcimiu. Jeżeli pragniemy zwiedzić to miejsce najlepiej zarezerwować sobie miejsce. Chętnych każdego dnia jest bardzo dużo, jednak ze względu na szacunek dla tego miejsca wprowadzono limity.