poland-890328_640

Na podróżnych czeka w Gdańsku wiele atrakcji

Podróżując po najciekawszych miastach Polski nie sposób nie odwiedzić Gdańska. Początki jego historii sięgają VII wieku, a w ciągu kolejnych stuleci miasto wzbogaciło się o szereg zabytków, które dzisiaj podziwiają turyści z całego świata. Każde miasto ma jakiś wyjątkowy obiekt zabytkowy, a czasem nawet ma ich kilka lub kilkanaście. Kraków słynie z jednego z największych rynków w Europie, a w Chorzowie można odwiedzić największe i najstarsze planetarium w Polsce. Tymczasem Gdańsk może poszczycić się imponującą budowlą, czyli Bazyliką Wniebowzięcia NMP, która ponoć jest największą ceglaną świątynią na kuli ziemskiej.
architecture-1361622_640Atrakcje Gdańsk czy lot na Karaiby? Przed takim dylematem mogą stanąć osoby planujące tegoroczne wakacje. Wybór jest niekiedy całkiem oczywisty – stolica województwa pomorskiego ma przecież wiele do zaoferowania. O wspaniałej bazylice była już mowa, a o pozostałych zabytkach i miejskich atrakcjach można byłoby spokojnie napisać grubą księgę. Przyjezdnych, których interesuje dawna architektura na pewno zaciekawią bryły gdańskich kościołów, liczne średniowieczne baszty, imponujące spichrze, wspaniałe bastiony czy wreszcie fasady wiekowych kamieniczek. Miasto o tak bogatej i wielokulturowej historii przyciąga nie tylko zapalonych badaczy przeszłości, ale wszystkich, którzy po prostu lubią zwiedzać zabytki. Gdańsk to od wieków miasto portowe, zatem nie brakuje tutaj starych latarni, a Żuraw, czyli dźwig portowy, stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli tej metropolii. Z drugiej strony na przestrzeni wieków mieszkańcy Gdańska musieli odpierać ataki nieprzyjaciela, więc obecność budowli obronnych nikogo nie dziwi.

Oprócz urokliwej i pięknej o każdej porze roku starówki, warto też zwiedzić Westerplatte, które stało się symbolem bohaterskiej walki. Równie dobrym pomysłem na zagospodarowanie wolnego czasu jest także udział w corocznych imprezach, które organizowane są nie tylko w czasie wakacyjnych miesięcy. Na przykład w sierpniu można wziąć udział w Jarmarku św. Dominika oraz w Festiwalu Szekspirowskim, natomiast we wrześniu odbywają się Dni Zatoki Gdańskiej.

Atrakcje Gdańsk, legendy Pomorza, a także ciekawostki związane z tym regionem to nie lada gratka dla turystów, którzy przyjeżdżają tutaj na urlop. A każdy przyjezdny to w końcu też człowiek, zatem kolejną atrakcją może okazać się… wyborna kuchnia. Doskonale przyrządzone dania ze świeżych ryb w połączeniu z czystym morskim powietrzem sprawiają, że pobyt w stolicy Kaszub i województwa pomorskiego można zaliczyć do wyjątkowo udanych.