Lotniska to niekiedy już małe państwa-miasta

Coraz większa liczba ludzi na świecie lata samolotami. Niektóre porty lotnicze obsługują rocznie ogromne ilości pasażerów — liczby idą już w dziesiątkach milionów. Dlatego lotniska powoli zamieniają się w małe miasta, gdzie znajdziemy wszystko, co jest potrzebne do życia.

Funkcjonalność lotnisk

Dawniej lotniska były postrzegane tylko pod względem przyjmowania lub odprawiania samolotów oraz kontroli pasażerów. Dziś stawiają na to, aby umożliwić podróżnym miłe spędzenie czasu między przesiadkami, by nakarmić, ale także zapewnić rozrywki dla duszy i dla ciała. Większość lotnisk stawia także na ciekawe rozwiązania architektoniczne i designerskie, aby wnętrza terminali cieszyła ludzkie oko. Dziś bez problemu znajdziemy na lotnisku restauracje, piekarnie, księgarnie, ale także apteki czy kaplice. Strefy relaksu czy fitnessu również już nikogo nie dziwią.

Przegląd najpiękniejszych lotnisk w Europie

Zdecydowanie największym lotniskiem w Europie jest Heathrow w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Przyjmuje on każdego roku ponad 75 milionów pasażerów. To ogromna liczba. Jest też bardzo funkcjonalne i ładne. Posiada aż 5 terminali i znajduje się w odległości 24 km od centrum miasta. Kursuje tam linia metra, zatem dotarcie na lotnisko nie jest trudne, Metro nie stoi w korkach, zatem bez problemów można założyć ile czasu potrzeba, by na spokojnie dotrzeć na lotnisko. To ogromny plus. Ze względu na to, że lotnisko jest duże, to między terminalami kursują busy. Z Heathrow dostaniemy się niemal do każdego państwa na świecie.

Kolejne ciekawe lotnisko również znajduje się w Londynie, ale znacznie bliżej centrum niż Heathrow. Mowa o London City Airport, które znajduje się tylko 10 km od centrum. Kąt nachylenia podczas podchodzenia do lądowania sprawia, że mamy dreszcze. Ponadto, podczas lądowania możemy już rozpocząć niejako zwiedzanie miasta, gdyż jak na dłoni widzimy takie atrakcje jak choćby Big Ben czy London Eye.

Kolejnym ciekawym lotniskiem, które także znajduje się w Wielkiej Brytanii, jest Barra Airport. Znajduje się ono w Szkocji, na wyspie Barra. Jest to jedno z nielicznych na świecie lotnisk, gdzie pasy startowe znajdują się na plaży. Samoloty po prostu lądują na piasku. Ze względu na przypływy i odpływy lądowania i starty samolotów uzależnione są od poziomu wody. Piękne widoku dodatkowo potęgują niesamowite wrażenia.

W Norwegii natomiast możemy znaleźć jedno z najdalej wysuniętych na północ lotnisk świata. Obsługuje ono dwa norweskie miasta — Harstad i Narwik. Jest położone w górskim i surowym krajobrazie, gdzieś pomiędzy fiordami, lasami i polodowcowymi jeziorami. Widoki zapewniają niezapomniane przeżycia podczas lądowania.

Na południu Europy, w Madrycie zaciekawić powinien nas także Terminal 4 lotniska Barajas. Przypomina ono bowiem statek morski i powietrzny. To nowoczesne połączenie jest niezwykle interesujące. Futurystyczny design kolorowych wsporników idealnie współgra z falującym dachem z drewna bambusowego.

Wiele z tych miejsc możecie zobaczyć kupując bilety na www.lot.com.