Lot samolotem

Kilka ważnych faktów o podróży samolotem

Wielu z nas wręcz marzy o locie na pokładzie samolotu, inni jednak mają co do tego naprawdę wiele wątpliwości lub nawet się tego po prostu boją. Jest wiele czynników, które na to wpływają, dlatego zawsze warto dowiedzieć się jak najwięcej, by nasze lęki „odsunąć” przekonawszy się, że były często całkowicie bezpodstawne.

Problemy ze zdrowiem w samolocie

Lotnisko - lot samolotemTak jak jest w przypadku każdego środka transportu, lot samolotem nie dla każdego może być ta samo przyjemny jak dla innych. Tak naprawdę wszystko jest zależne od naszego organizmu, na to, jak wpłyną na nas czynniki nieuniknione w trakcie lotu takie jak chociażby zmiany ciśnienia, czy stref czasowych, a nawet nieuniknione turbulencje, które wbrew pozorom są praktycznie nieuniknione i wcale nie są oznaką, które każe myśleć „zaraz zginiemy!”. Podróżowanie samolotem (lot.com) nie oznacza, że jesteśmy sami w razie problemów nie tylko związanych z samym lotem, ale i innych schorzeń, czy nawet sporadycznych porodów. Personel każdego samolotu jest przeszkalany w razie takiego rodzaju „problemów”, a kapitan, który jest informowany zaraz o zdarzeniu może nawet podjąć decyzję by wylądowaniu po wcześniejszym porozumieniu z „bazą główną”.

Bezpieczne miejsce w samolocie – czy takie istnieje?

Wydawać by się mogło, że skoro samolot leci tysiące kilometrów nad ziemią, to nawet Bóg nie pomoże, jeśli coś sie zepsuje, i wszyscy po prostu zginą. Z jednej strony tak jest – kiedy awaria jest bardzo duża, nie ma sposobu by uratować sytuację, lecz tak naprawdę takich „awarii” dzieje się praktycznie raz na przysłowiowy „milion”. Każdy samolot przed odlotem jest sprawdzany pod wieloma kątami. Nie ma co sie oszukiwać, że są one sprawdzane kabelek po kabelku, jednak ogólnie jak najbardziej. Ryzyko poważnych awarii, takich „bez wyjścia” jest naprawdę malutko i nawet jeśli się jakaś ukaże można ją często naprawić w trakcie lotu, zanim ktokolwiek się zorientuje. Wbrew pozorom, jeśli spojrzeć na samą maszynę, to są w niej miejsca, które można określić jako „bezpieczniejsze”. Wielu z nas zakupując bilet wcześniej, sam wybiera sobie miejsce – jest to jedyna taka możliwość i warto się nad nią chwilę zastanowić. Według wielu opinii, w tym także osób pracujących w liniach lotniczych, jednymi z najbardziej bezpiecznych miejsc w samolocie przeznaczonych dla pasażerów to te bezpośrednio przy skrzydłach. Wartym też jest zwrócenie uwagi na wielkość wybieranego samolotu, gdyż jak się okazuje im jest on większy, tym tak naprawdę jest bardziej bezpieczny i stabilny.