SONY DSC

Jednodniowa wycieczka do Wrocławia

Chcąc zwiedzić i poznać duże miasto, musimy zaplanować sobie przynajmniej tydzień wolnego czasu. A co jeśli jesteśmy w danej metropolii przejazdem i możemy zatrzymać się tylko na jeden dzień? Czy w taki sposób można zapoznać się z kulturą i specyfiką Wrocławia? Jak najbardziej tak! Musimy tylko bardzo dobrze zorganizować naszą krótką wyprawę po stolicy Dolnego Śląska.

Rynek – wszystkie atrakcje Wrocławia w jednym miejscu

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od wrocławskiego rynku. Znajdziemy tam średniowieczną zabudowę, niezwykle dobrze zachowane kamienice, ratusz oraz kilka zabytkowych kościołów. Na obejście całego placu i przejście między wąskimi uliczkami powinniśmy przeznaczyć sobie ok. godziny. Następnie możemy udać się w każdy zakątek Wrocławia, ponieważ Rynek jest bardzo dobrze skomunikowany z pozostałymi częściami miasta.

Spacer wzdłuż Odry

Następnie możemy udać się na Ostrów Tumski. Znajduje się tam Wrocławska Katedra oraz kompleks zabytkowych kościołów. Spacerując wzdłuż Odry możemy wybrać się w kierunku Wyspy Słodowej, która nieoficjalnie należy do wrocławskich studentów. W ciepłe dni panuje tam gwar – młodzi ludzi grają w piłkę, śmieją się i biwakują. Można się tam poczuć jak na amerykańskim kampusie. Idąc w drugą stronę, dojdziemy do Muzeum Narodowego. Warto tam wstąpić i obejrzeć wystawę poświęconą regionalnym artystom. maxresdefault

Panorama Racławicka

Niezwykłym dziełem sztuki, unikalnym na skalę światową, jest Panorama Racławicka. W rotundowej budowli znajduje się cykloramiczny obraz wykonany pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka pod tytułem „Bitwa pod Racławicami”. Oglądając dzieło, mamy wrażenie, że bierzemy udział w walce. Dlaczego? Obraz powieszono na ścianie, a przed nim poustawiano elementy odpowiadające krajobrazom i rekwizytom znajdującym się w dziele. Nie wiemy, gdzie kończy się płótno, a gdzie zaczynają się rzeczywiste atrybuty. W ten sposób wydaje nam się, że „Bitwa pod Racławicami” jest obrazem 3D.

Panorama całego miasta

Najwyższym budynkiem we Wrocławiu jest oczywiście szklany Sky Tower – budynek handlowo – biurowo – mieszkalny, wybudowany przez LC Corp., firmy należącej do Leszka Czarneckiego. W wieżowcu został udostępniony punkt widokowy. Wjeżdżając na 49 piętro, mamy wrażenie, że podróż windą trwa wieczność. Po dotarciu na miejsce, możemy podziwiać panoramę miasta, a nawet dojrzeć atrakcje Wrocławia, które już odwiedziliśmy. Bilety najlepiej kupić z wyprzedzeniem, ponieważ punkt widokowy jest oblegany przez turystów.