podróże samolotem

Czy da się podróżować bez znajomości języków?

Oczywiście prawdopodobnie każdy z nas zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że warto uczyć się języków obcych. W dzisiejszych czasach przydają się one przede wszystkim w pracy, jednak są niezastąpione również w przypadku wyjazdów zagranicznych. Wydaje nam się, że nie sposób pojechać samodzielnie do obcego państwa i przeżyć tam bez znajomości chociażby angielskiego, nie wspominając o języku lokalnym. Czy aby na pewno?

Języki obce

W większości przypadków wydaje nam się, że językiem angielskim posługuje się dzisiaj praktycznie każdy. Niestety wcale tak nie jest – z różnych powodów wiele osób nie zna języków obcych. Winę ponoszą najczęściej słaby system szkolnictwa w danym kraju czy po prostu czasy, w jakich dana osoba się urodziła. O ile dla pokolenia dzisiejszych nastolatków znajomość języka angielskiego jest zupełnie naturalna, o tyle dla ich dziadków już niekoniecznie. Z tych właśnie względów powinniśmy być wyrozumiali dla osób, które nie mają łatwości w dogadywaniu się w obcych językach – często nie jest to bowiem ich winą.

Jak radzić sobie na lotnisku?

Jeżeli jesteś jedną z osób, które mają problemy z komunikowaniem się w obcym języku, najprawdopodobniej największy stres czeka Cię na lotnisku. Bariera językowa na lotnisku zazwyczaj paraliżuje wiele osób, gdyż odprawa sama w sobie jest stresująca. Jeżeli już znajdziesz się w takiej sytuacji, powinieneś przede wszystkim wziąć głęboki oddech i postarać się nie panikować – funkcjonariusze służby lotniskowej z pewnością nie chcą zrobić Ci krzywdy i na pewno w miarę swoich możliwości Ci pomogą. Przy odprawie w Polsce nie będzie zupełnie żadnego problemu, gdyż większość pracowników to oczywiście Polacy, z którymi możesz dogadać się we własnym języku. W drodze powrotnej również nie musisz się co do zasady martwić – wystarczy szeroko się uśmiechać, ewentualnie pokazać funkcjonariuszowi ręką, o co Ci chodzi. Gesty mają to do siebie, że są zrozumiałe na całym świecie. Problem może zacząć się w sytuacji, kiedy ktoś będzie chciał bardziej szczegółowo skontrolować Twój bagaż czy się od Ciebie czegoś dowiedzieć. Na taką okazję powinieneś mieć przygotowaną karteczkę z napisaną formułką, że nie znasz żadnego obcego języka. Wtedy na pewno zostanie Ci szybko zorganizowana pomoc tłumacza, który codziennie dyżuruje na każdym lotnisku na świecie właśnie na takiego rodzaju przypadki. Z pomocą tłumacza będziesz mógł szybko wytłumaczyć wszystkie nieścisłości i nie dojdzie do nieporozumienia. Nie czekaj, kup bilet tutaj i w drogę!